FIWE Wonderland już za nami. Zobacz jak było: Czytaj więcej

Costa Coffee w Twoim Klubie! Sprawdź szczegóły.

Czy w Twoim Klubie jest już COSTA COFFEE?

Zalety picia kawy:

W przypadku osób uprawiających sport regularnie, kluczową kwestią w prawidłowym funkcjonowaniu gospodarki energetycznej organizmu jest szybkie odbudowanie zasobów glikogenu pomiędzy treningami. Kofeina pełni w tej sytuacji podwójną funkcję. Powodując wzrost stężenia wolnych kwasów tłuszczowych, wpływa na oszczędzanie glikogenu zawartego w mięśniach. Przyjmowana bezpośrednio przed rozpoczęciem aktywności, zwiększa natomiast poziom glukozy, z której jest on syntezowany.

 Spalamy więcej tłuszczów. Po spożyciu kawy organizm zaczyna wytwarzać energię na podstawie kwasów tłuszczowych. Nie oznacza to, że spala więcej tłuszczów, ale oszczędza obecny w mięśniach glikogen, co teoretycznie pozwala nam ćwiczyć dłużej i intensywniej.

 Spalamy więcej kalorii. Kofeina powoduje zwiększenie termogenezy. Mówiąc prościej, oznacza to, że obecność kofeiny uruchamia w procesie przemiany materii, specjalne mechanizmy, które powodują większe zużycie kalorii.

 Przypływ energii. Znamy to uczucie wszyscy. Dzięki filiżance kawy po prostu łatwo przechodzimy od ćwiczeń do ćwiczeń.

Przyjęcie dawki ok. 5 mg kofeiny na kilogram masy ciała powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych oraz zwiększenie stężenia adrenaliny we krwi. Ma to szczególne znaczenie w przypadku aktywności wymagających wysokiej wytrzymałości i odporności organizmu

Kofeina, oddziałując na układ nerwowy, zwiększa również wydolność organizmu oraz motywację do dalszego wysiłku. W efekcie poprawia refleks i wyostrza koncentrację.

Badania opublikowane w International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism pokazują, że sportowcy, którzy wypili przed treningiem kawę spalili około 15 procent więcej kalorii w ciągu trzech godzin po wysiłku, w porównaniu do tych, którzy tego nie zrobili. Kawa to też lepsze krążenie. W Japonii przeprowadzono badania – uczestnicy wypili filiżankę kawy. Osoby te miały o 30 proc. większy wzrost przepływu krwi w ciągu 75 minut od wypicia filiżanki od osób, które nie piły kawy lub wypiły kawę bezkofeinową.

Naukowcy z University of Illinois odkryli, że spożywanie kofeiny wiąże się z mniejszą intensywnością odczuwanego bólu podczas treningu. Pośrednio, więc kofeina może być dla nas impulsem do jeszcze intensywniejszych ćwiczeń.

Kofeina zawarta w kawie świetnie pobudza organizm do działania poprzez zwiększenie termogenezy. Dzięki kawie następuje także wzmożona lipoliza, czyli rozkład tłuszczów, co z kolei pozwala na jeszcze bardziej skuteczną redukcję masy ciała.

Badacze z amerykańskiego University of Georgia wykazali, że kofeina blokuje adenozynę, czyli związek chemiczny odpowiedzialny za aktywowanie receptorów bólu w przypadku pojawienia się mikrouszkodzeń. Przeprowadzone przez nich badania udowodniły, że ból mięśni odczuwany u osób, które przed intensywnym treningiem przyjęły kofeinę, był niemal o połowę niższy iż u tych, które nie wypiły kawy. Dowodzi to, że kofeina nie tylko pozytywnie oddziałuje na ćwiczącego podczas treningu, ale także zapobiega powstawaniu zakwasów. Aby osiągnąć zamierzony efekt wystarczy wypicie podwójnego espresso.

Badania opublikowane w The Journal of Sports Medicine and Physical Fitness wskazują ponadto, że picie kawy po treningu może pozwolić na spalenie większej ilości kalorii już po zakończeniu wysiłku.

Jak wykazują badania przeprowadzone na sportowcach, kofeina odpowiada za podniesienie wydajności treningowej:

  • 9,5% u osób podnoszących ciężary,
  • do 20% u osób trenujących dyscypliny wymagających zwiększonej siły mięśni,
  • 6,5% u osób trenujących sporty szybkościowe,
  • 3,3% u osób uprawiających sporty wytrzymałościowe.

– Kawa pozwala organizmowi dłużej zachować wydajność i oddalić w czasie poczucie zmęczenia.

Jesteś zainteresowany kawomatem Costa Coffee w swoim klubie? Wyślij zgłoszenie.

Kontakt z wyłącznym Partnerem Costa Coffee w branży sportowej:

costa@icevents.pl

Tel. +48 881 355 503

#naturalnaprzedtreningówka #costapower

Fiwe 2021
10 - 12.09.2021 r.
Warszawa
expo XXI

do targów pozostało:

PATRONI MEDIALNI