FIWE Wonderland już za nami. Zobacz jak było: Czytaj więcej

Otwarcie siłowni – walka o „być albo nie być” czy ryzyko?

Tagi: , , ,

Siłownie są zamknięte od października zeszłego roku. Nie pomagają kolejne apele Polskiej Federacji Fitness, niewiele zmieniły protesty, które odbywały się po decyzji rządu o zamknięciu branży. Część z obiektów wraz z początkiem lutego przystąpiła do akcji #OtwieraMY, promującej otwarcie siłowni mimo zakazów.

Akcja #OtwieraMY ma na celu zrzeszać wszystkich przedsiębiorców, których dotknęły związane z pandemią obostrzenia. Wśród grup, które ucierpiały najbardziej, znaleźli się restauratorzy, organizatorzy eventów, a także wspomnieni właściciele obiektów sportowych. Otwarcie siłowni stało się dla wielu koniecznością w świetle niewystarczającej pomocy otrzymanej od rządu. Branża fitness punktuje, że gospodarczy lockdown jest działaniem niekonstytucyjnym i zachęca do działalności w reżimie sanitarnym. Obecna sytuacja prowadzi do bankructw. Najlepszym tego przykładem jest sieć siłowni Fitness World, która wniosek o upadłość złożyła w listopadzie.

Otwarcie siłowni. Jak wygląda rekomendowany reżim sanitarny?

Kilka tygodni temu Polska Federacja Fitness opublikowała zalecenia, które powstały na bazie konsultacji z ekspertami. Jak więc wygląda reżim sanitarny w siłowniach? Dopuszczona jest jedna osoba na dwanaście metrów kwadratowych, czyli ograniczenie nieco podwyższone względem „stref czerwonych”, w których wcześniej działały obiekty. Ponadto, odstęp zachowany między ćwiczącymi wynosić ma 1,5 metra i obowiązuje dezynfekcja rąk przed i po wyjściu z klubu. Po każdym użyciu powinny być dezynfekowane szafki, z których dostępny dla klientów powinien być co drugi pion. W miarę możliwości zaleca się pomiar temperatur użytkowników obiektu, a obowiązkiem jest noszenie maseczek przez jego pracowników.

ZAKWASY PO TRENINGU. JAK SIĘ ICH POZBYĆ?

Jednocześnie branża fitness organizuje pozew o odszkodowania oraz przeciwko wprowadzonym restrykcjom. Przy pierwszym lockdownie zgłoszeń było zbyt mało, obecnie z dnia na dzień jest ich więcej. Federacja proponuje właścicielom obiektów pomoc prawną. Na Facebooku organizacji dostępne są numery kontaktowe dla wszystkich zainteresowanych zarówno wkroczeniem na drogę prawną, jak i pomocą przy ponownym otwarciu biznesu.

OTWARCIE SIŁOWNI

Otwarcie siłowni a opinie rządu

Od 12 lutego ponownie otwarte mają być między innymi baseny. Bez zaskoczenia, siłownie pozostaną zamknięte dla gości. Premier Mateusz Morawiecki określił obecną sytuację jako kruchą stabilizację, wskazując, że w każdej chwili może ona ulec pogorszeniu. – Widać, jak agresywnie zachowuje się wirus i że musimy postępować bardzo ostrożnie, nie możemy sobie pozwolić na zbytnie luzowanie. Stopniowość jest podstawową cechą charakterystyczną naszego postępowania, sprawdzamy, jakie są dane pandemiczne. W takich warunkach powrót do całkowitej normalności gospodarczej jest niemożliwy – dodał na oficjalnej konferencji prasowej przedstawiającej dalszy plan rządu.

W każdym komunikacje płynącym ze strony władz słychać, że to właśnie otwarcie siłowni i restauracji jest najbardziej ryzykowne pod względem transmisji koronawirusa. Między innymi do takich wniosków doszli uczeni z Uniwersytetu Stanforda i Uniwersytetu Północno-Zachodniego w Evanston w badaniu opublikowanym w magazynie „Nature”. Kolejne opinie naukowców wskazały jednak, że nie do końca jest to prawda. W tym tonie wypowiadał się dla newserii.pl między innymi dr hab. Ernest Kuchar. – Badania norweskie potwierdzają, że obiekty sportowe nie są ogniskiem zakażeń, dlatego otwarcie siłowni i klubów fitness leży w interesie publicznego zdrowia – przekonywał. Dlaczego? Bo aktywność fizyczna to zdrowie. Izolacja wpływa negatywnie na kondycję człowieka nie tylko pod względem fizycznym, ale również psychicznym.

KLUCZOWE WSKAŹNIKI EFEKTYWNOŚCI KLUBU FITNESS. NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Lekceważący ton wypowiedzi ze strony rządu jeszcze bardziej zirytował właścicieli siłowni. Prof. Andrzej Horban, doradca szefa rządu, w ostatnim czasie zasłynął cytatem wypowiedzianym w radiu RMF FM. – Nie wiem, co się wszyscy do tych siłowni przyczepili. Jeżeli ktoś uprawia sport, to równie dobrze może uprawiać na świeżym powietrzu, kupić sobie hantle za parę groszy w domu i poćwiczyć – oznajmił. Został za tę wypowiedź mocno skrytykowany.

Nie dziwi więc, że branża nie zamierza dłużej czekać. W połowie lutego Polska Federacja Fitness planuje wnieść pierwszy pozew.

FIWE 2021, 10 – 12 Września 2021.

Najlepsze porady ze świata fitness poznacie dzięki FIWE Fitness Trade Show 2021! Już dziś zarejestrujcie się i zapewnijcie sobie miejsce na największej imprezie poświęconej branży fitness w Europie! Zapoznacie się najnowszymi trendami w branży fitness i poznacie innowacje, które zmienią Wasze podejście do treningu! Nie możecie przegapić tego wydarzenia.

Sprawdź nas również na Facebooku:

FIWE FITNESS TRADE SHOW

Fiwe 2021
10 - 12.09.2021 r.
Warszawa
expo XXI

do targów pozostało:

PATRONI MEDIALNI