FIWE Wonderland już za nami. Zobacz jak było: Czytaj więcej

Ile zarabia trener personalny?

Tagi: , , , ,

Trener personalny ma (w normalnych warunkach) wiele możliwości generowania dochodu. Duży wpływ na jego wysokość i stabilność w ciągu roku będzie miała zaradność i generowanie go z kilku źródeł. 

Obecna sytuacja spowodowana pandemią koronawirusa w wielu niewielu przypadkach ograniczyła prawie do zera możliwości zarobkowe głównie początkujących trenerów. Osoby, które obecnie pracują na własnej działalności, wypracowały lojalną grupę klientów oraz inwestują w promocję, wciąż mają szanse na utrzymanie stabilnej sytuacji finansowej. 

Więcej informacji na ten temat w raporcie: Branża fitness w czasie pandemii → https://fiwe.pl/wp-content/uploads/2020/04/raport-jak-radzi-sobie-branza-fitness-w-czasie-pandemii-fiwe-2020.pdf 

Czas to pieniądz, a hajs się musi zgadzać, czyli zarobki w praktyce

Zarobki trenerów personalnych zależą od wielu czynników m.in.: ilość treningów i poświęcony czas, miejsce wykonywania treningów, forma zatrudnienia oraz koszty promocji. Należy pamiętać, że studia, kursy, aktywność fizyczna, znajomość rynku, czy umiejętność pracy z klientem – wymagają wielu lat nauki i inwestycji, jednak wpływają na zwiększenie wartości oferowanych usług przez co podnoszą ich cenę. 

Według statystyk, w ubiegłym roku zarobki trenera personalnego wynosiły średnio od 5 tys. do 7,5 tys. zł. Najwięcej zarabiają osoby, prowadzące treningi u klienta lub na dworze. Trenerzy związani umową z klubem fitness otrzymujący wynagrodzenie ryczałtowane w stosunku do dochodów całego klubu, zarabiają średnio 5000 zł.

Najniższe wynagrodzenie otrzymują początkujący trenerzy, pracujący na podstawie umowy w klubach fitness. Zarobek może wynosić nawet około 30 zł netto za godzinę. 

W najlepszej sytuacji finansowej są doświadczeni trenerzy-freelancerzy (na własnej działalności) posiadający bazę klientów. Godzina treningu personalnego w Warszawie waha się w granicach 50 – 200 zł, średnia cena treningu personalnego w Polsce to około 85 zł.  Należy pamiętać, że od kwoty trzeba odliczyć koszty prowadzenia biznesu, a w wyliczeniach uwzględnić czas poświęcony na pozyskanie klientów, bezpłatne konsultacje i działania promocyjne. Praca trenera personalnego opiera się głównie na poleceniach, im większe zaufanie wśród klientów, tym łatwiej o pozyskanie nowych. 

Jak to wygląda w praktyce? Przy założeniu 6 treningów dziennie, czyli 120 miesięczne i stawce godzinowej 70zł (na rękę) otrzymujemy 8 400 zł czystego zarobku po odliczeniu kosztów (trenerhub.pl). 

Możliwości zarobkowe dla trenerów personalnych

Aktywność fizyczna przyczynia się do wzmocnienia układu odpornościowego oraz ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie, dlatego nawet w czasie kryzysu dla trenerów i instruktorów istnieje wiele możliwości zarobkowych takich jak układanie jadłospisów żywieniowych i planów treningowych, specjalistyczne konsultacje oraz treningi live. 

Alternatywy zarobkowe dla trenerów personalnych:

  • Rozpisywanie planów żywieniowych kosztuje średnio 50 – 200zł za jednorazowo. Cena uwarunkowana jest m.in.: stanem zdrowotnym klienta.
  • Udział na festynach, targach, eventach (nie tylko stricte sportowych) jako trener lub promotor marki. Stawki zaczynają się od 12zl do 60zł netto za godzinę w przypadku trenerów, którzy zapewnią swój własny sprzęt.
  • Handel suplementami, zazwyczaj 10-25% wartości kwoty suplementów, za które zostały sprzedane.
  • Sesje masażu lub rozciągania, tutaj kwota jest zależna od wielu czynników. W klubie, który pobiera swoją prowizję od usługi może wynosić 30zł za godzinę masażu, natomiast w przypadku spotkań indywidualnych u klienta ceny zaczynają się od 100zl za godzinę.
  • Praca jako wychowawca/instruktor na obozach, czy koloniach sportowych.

Źródło: https://www.branzafitness.com/prawdziwe-zarobki-trenera-personalnego/ 

Fiwe 2021
10 - 12.09.2021 r.
Warszawa
expo XXI

do targów pozostało:

PATRONI MEDIALNI